MTN Tohum, ıslah çalışmalarına ayrılmış 45 dekar arazisi, 3000 m2 seraları ile Ar-Ge çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Tohum Islahı

MTN Tohum, en iyi ve sağlıklı çeşitleri bulmak için geleneksel ve modern ıslah yöntemlerini beraberce kullanmaktadır. Bandırma Çepni Mahallesinde kurulu araştırma istasyonunda çalışmalarını sürdürmektedir. Bunun yanında üniversitelerle ortak çalışmalar yürüterek bilim ışığı altında çalışmalarına yenilerini eklemektedir. Tüm bu çalışmalar agronomik performansın, mükemmel endüstriyel kalitenin, hastalık ve zararlılara karşı dayanıklılığın yeni soğan çeşitlerinde toplanması ile sonuçlanır.

 

Tüketiciler ve üreticiler için en uygun çeşit özelliklerinin bir soğan çeşidinde birleşmesinin önemli ve ilk adımı ıslah çalışmalarıdır. Bu süreç içinde, yeni çeşitte uygun bir kalitede bulunması istenilen genler aranır. Hedef, birim alanda soğan veriminin arttırılması ve soğanın depo ömrünün uzatılarak depo firesinin azaltılması, hastalık ve zararlılara karşı yüksek derece dayanıklılık ve kalitede süreklilik gibi özelliklerin sağlanmasıdır.

 

Laboratuar Çalışmaları

Yüksek tohum kalitesini kontrol altında tutmak amacı ile tohum işlemenin başından sonuna kadar her safhada tohum numuneleri alınır ve kalite testleri yapılır.

 

Çimlendirme testleri belirli şartlar ve ortamlarda yapılır. Amacı bir tohum partisinin laboratuarda alınan çimlenme değerlerinden yararlanılarak o partinin tarladaki çimlenme potansiyelini belirlemektir.